CLLMK

Polska jest krajem fajterów. Jedni walczą o krzyż, bo musi być akurat na tym chodniku, inni o rakietę. I krzyż i rakietę obiecał PiS. Walka o krzyż to nie mój temat. Walka o rakietę zaś, jak najbardziej.


PiS będąc u władzy obiecywał polskiej nauce i naukowcom bardzo wiele. Snuto np. dalekosiężne plany eksploracji kosmosu. Po ostatniej kampanii wyborczej już nawet wiadomo dlaczego: bo Polak potrafi! Najsłynniejsze były plany budowy Uniwersytetu Tysiąclecia, w którym nie byłoby wykladowców związanych z UB, SB i ZOMO. Jak wiadomo, plany te wzięły w łeb. Uniwersytet nie powstał, rząd PiS/LPR/Samoobrony rozpadł się jak domek z kart, a na uczelniach nadal aż roi się od byłych ubeków i zomowców.

Później bywało różnie. Jarosław Kaczyński przestał przyznawać się do znajomości ze swoimi dwoma wicepremierami, natomiast przypomniał sobie, że Edwarda Gierka cenił za jego patriotyzm. Ponieważ ja akurat Gierka dobrze pamiętam jako faceta, który kazał tłuc robotników z Radomia i Ursusa (dziś elektorat Jarosława Kaczyńskiego!) palami po plecach, więc sympatii prezesa PiS nie podzielam.

Jako że PiS i Jarosław Kaczyński obiecali Polakom budowanie rakiet – w celach naukowych i eksploracyjnych, oczywiście, a nie rekreacyjnych, bo na plaże Egiptu lepiej i pewniej lecieć samolotem, – to o tej obietnicy przypomnieli wczoraj na Krakowskim Przedmieściu Janek Mazur i Krzysztof Krogulski wraz z grupą fajterów złożoną głównie ze studentów UW i PW.

Napis na rakiecie głosił: „Ta rakieta to apel studentek i studentów o zbudowanie tutaj polskiego centrum badań kosmicznych w hołdzie nauce polskiej, która zjednoczyła nas ponad wszelkimi podziałami”. Inicjatywę studentów UW popieram z całego serca.

Usytuowanie polskiego centrum badań kosmicznych, właśnie na chodniku przed pałacem Staszica, obok pomnika Kopernika i o rzut beretem na UW, też jest wprost znakomite. Ma bowiem głębokie patriotyczne uzasadnienie. W końcu Staszic i Kopernik na patronów takiego centrum pasują jak ulał.

Jak nazwać centrum nie zapominając o pomysłodawcach? Może Centrum Lotów im. Lecha i Mikołaja Koperników (CLLMK). Kopernik też mógł mieć brata bliźniaka.

Jacek Kubiak

Fot. Kiet Callies, Flickr (CC SA)