Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców

7.12.2018
piątek

Nauka o klimacie na papierze

7 grudnia 2018, piątek,

Kilkanaście lat temu przyszło mi prowadzić zajęcia na temat roślinności w różnych biomach. Prowadzący mają odmienne style. Jako że nie za bardzo mogę się pochwalić rozpoznawaniem z biegu gatunków torfowców czy niezwykłą biegłością w fizjologii, poszedłem inną drogą. Otóż zawsze miałem tendencję do pewnej interdyscyplinarności, a geobotanika (czy też fitogeografia) to idealne dla tego pole.

To, że w ogóle tworzą się biomy czy strefy roślinności ułożone geograficznie zgodnie z szerokościami geograficznymi, a nieco podobnie też z wysokością, zależy wprost od klimatu. Dlatego podstawowym źródłem dla mnie stała się książka Heinricha Waltera „Strefy roślinności a klimat”. Książka dość stara, ale opisująca rzeczywistość mało zmienną, przynajmniej co do zasad ogólnych. Tam, gdzie deszcz pada często, a temperatury nie zmieniają się zbytnio w skali roku, będą lasy deszczowe. Tam, gdzie jest ciepło, będą to lasy deszczowe równikowe, tam, gdzie niezbyt – lasy deszczowe strefy umiarkowanej z daglezjami i cisami. Tam, gdzie deszcz prawie nie pada – będą pustynie. Pomiędzy nimi będą sawanny, stepy itd. Układ opadów zależy od cyrkulacji atmosferycznej i oceanicznej. Na tej samej szerokości geograficznej Ameryki Północnej będą deszczowe lasy Kolumbii Brytyjskiej, stepy Wielkiej Prerii i lasotundra Labradoru. Sprawa stref klimatycznych jest najwyraźniej bardziej skomplikowana, niż mówiłyby o tym współrzędne, ale do opanowania. Trzeba było tylko trochę głębiej wniknąć w sprawy i oswoić się nie tylko z pojęciami z podstawówki, typu monsun, ale nieco bardziej zaawansowanymi, typu komórka Hadleya, ale to wciąż nie wymaga studiów klimatologicznych.

Wtedy już oczywiste było, że klimat się zmienia i to raczej w dość określonym kierunku. Wtedy mój stan wiedzy był taki, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż to przedstawiają popularne opracowania na temat efektu cieplarnianego. Że zasadniczo naukowcy są zgodni co do mechanizmu i przyczyn globalnego ocieplenia, ale wiele spraw wciąż jest niewyjaśnionych i kontrowersyjnych. Zwłaszcza co do przyczyn.

Pewnym zwieńczeniem mojej tamtej pracy była propozycja od Zielnika UW, który właśnie przygotowywał serwis „Życie a klimat”. Początkowo miałem zrobić opisy paru zgrupowań roślinnych, ale po rozmowie z kierowniczką ustaliliśmy, że zrobię też pewien przegląd wpływu klimatu na cywilizację (i słabszego wpływu odwrotnego), jako że byłem właśnie po lekturze książki popularnonaukowej na ten temat (nie potrafię sobie przypomnieć tytułu). Serwis jest popularyzatorski, nie przewiduje serwowania zaawansowanych danych, ale uznałem, że rzetelność wymaga sięgnięcia do źródeł nieco głębiej.

Okazało się, że nie jest tak łatwo. Samodzielne przekopywanie się przez publikacje naukowe, gdy nie jest się specjalistą, nie jest szczególnie efektywne. Blogosfera spod znaku „Drogi pamiętniczku” już wtedy chyba była po punkcie kulminacyjnym, blogosfera polityczna chyba właśnie osiągała ten punkt, ale popularnonaukowa dopiero raczkowała. Nawet gdy na tym blogu komentator ryzyk-fizyk prezentował w komentarzach poważne źródła i było zasadniczo widać, że zna się na rzeczy, to formalnie ciężko było uznać, że jego głos naprawdę więcej waży niż głos komentatora ppanka czy Boboli.

Jakoś jednak poszukiwałem tych informacji i nagle uderzyło mnie, że o ile w sferze komentarzy, artykułów gazetowych, nawet popularnonaukowych, można znaleźć opinie o zmianach klimatu przeróżne, o tyle w sferze publikacji naukowych (z zakresu nauk przyrodniczych, bo specjaliści od gospodarki to trochę inna sprawa) i popularnonaukowych opartych na tych pierwszych w zasadzie panuje jednomyślność.

Z czasem jednak rozwijały się blogi takie jak doskonaleszare, anomaliaklimatyczna, a i na innych blogach, gdy pojawiał się temat, komentatorzy arctic_haze czy pdjakow zdecydowanie sprawiali wrażenie lepiej znających się na rzeczy niż pierwszy z brzegu miłośnik Ziemkiewicza czy JKM. W pewnym momencie wreszcie oprócz blogów pojawiło się nowe źródło informacji o klimacie i jego zmianach łączące nawiązania do publikacji naukowych, popularyzatorski styl i fachowy komentarz – wortal Nauka o klimacie. Jest to serwis publikujący co jakiś czas nowe artykuły, jednak w odróżnieniu od linearnej formy blogów są one ułożone dużo przejrzyściej. Autorzy też nie są mniej lub bardziej anonimowi – to naukowcy z konkretnymi afiliacjami, głównie fizycy.

To nie tylko nie są zwykli felietoniści, którzy raz zaatakują wegetarianizm, drugi raz buspasy, a trzeci antropogeniczny wkład w globalne ocieplenie, bo tak im pasuje do poglądów „niezależnych” czy „rebelyanckich” (pisownia nieprzypadkowa) wobec mainstreamu i tego, co Ziemkiewicz kiedyś określił jako „rój”. Tak bardzo niezależnych, że niezależnych też od zgodności z faktami i metodą naukową. To nawet nie przyrodnicy jak ja, którzy patrzą na zmiany klimatu, które wpływają na przyrodę ożywioną lub nie, ale lepiej się znają na torfowcach niż interpretacji proporcji izotopów w osadach, czy geolodzy, którzy izotopy te może i dobrze interpretują, ale na procesach atmosferycznych czy astronomicznych znają się mniej.

To właśnie fizycy, którzy wiedzą, jak energia krąży w atmosferze oraz pomiędzy atmosferą a hydrosferą i litosferą. To też fizycy, którzy wiedzą, że wniosków nie wyciąga się na podstawie obserwacji na oko, ale się liczy i rozwiązuje równania. Jeżeli z równań wynika, że ilość energii na wejściu i wyjściu się nie zgadza, musi się ona gdzieś gromadzić. I wiedzą, że jeżeli coś się dzieje, to trzeba szukać wyjaśnień w równaniach i w obserwacjach przyrody, a nie odwoływać się do mistycznych cykli. (Z drugiej strony to nie są klimatolodzy fizycznogeograficzni i w ich artykułach trudno szukać dyskusji w stylu: czy lepszy jest system stref klimatycznych Okołowicza czy Köppena. To dla nich najwyraźniej nieistotne, istotne są przepływy materii i energii między miejscami na globie, a nie nazwy tych miejsc).

I oto właśnie twórcy serwisu „Nauka o klimacie” wydali książkę pod właśnie takim tytułem. Od razu zaznaczę, że zgodnie z tym, co napisałem akapit wyżej, to nie jest podręcznik klimatologii czy meteorologii. Autorzy wielokrotnie odsyłają w takich sprawach do odpowiednich podręczników. To jest najwyraźniej skierowane do osób takich jak np. ja – zainteresowanych zmianami klimatu, a nie badaniem wszystkich jego aspektów i planujących karierę synoptyka. Jednak to zdecydowanie nie jest też po prostu opis tych zmian. Największy rozdział tej książki to rozdział drugi: Maszyna klimatyczna. Coś, w czym autorzy najwyraźniej czują się najbardziej w swoim żywiole. Sto kilkadziesiąt stron opisu, jak energia do Ziemi dociera i jak z niej uchodzi oraz wszystko pomiędzy. Równania pokazujące jak krowie na miedzy, jak waty niesione przez jedno promieniowanie bilansują się z watami niesionymi przez inne. Kiedy Ziemię można traktować jak ciało doskonale czarne, a kiedy nie. Co to znaczy, że dany gaz cieplarniany jest bardziej albo mniej istotny. Dlaczego na pytanie o wpływ chmur i wulkanów odpowiedź brzmi: „to zależy”. Czy paralotniarz może być uznany za element aerozolu.

Rozdział ten uporządkowuje wiedzę na temat tego, jak klimat działa. Kolejne rozdziały są cieńsze, ale nie mniej ciekawe. Przedstawiają one odpowiednio stan przeszły zmian klimatycznych, stan współczesny i prognozy. Pewnie można je przeczytać, odpuszczając sobie podstawy z rozdziału drugiego. To jest opcja dla osób, które mniej chcą wnikać w mechanizmy, bardziej interesują się skutkami. Jak dla mnie rozdział trzeci, mówiący o przeszłości, jest nieco za cienki, za to przegląd prognoz zawsze mnie nieco nuży. Ciekawy jest za to rozdział szósty, który zawiera różne informacje, które nie zmieściły się w głównej części.

W rozdziale tym opisane są m.in. sposoby pomiaru temperatury współczesnej i dawnej. Jest też skrót historii badań nad zmianą klimatu. Znaczną jego część tworzy specjalność serwisu internetowego Nauka o klimacie – zestawienie mitów klimatycznych. Autorzy nie łudzą, że w dyskusji z osobami prezentującymi mity uda się je przekonać, bo najczęściej ich stanowisko nie wynika z rzeczywistego niedoinformowania, tylko z pozanaukowych uprzedzeń. Mimo to wskazują, jak rewelacje z tych mitów są zbijane faktami, a nawet podsuwają kontrpytania podważające podłoże mitu. Po zestawie typowych mitów znajduje się kilka autentycznych wypowiedzi z polskiej debaty publicznej. W tym przypadku jednak nie ma w książce gotowej odpowiedzi. Zamiast tego są linki do odpowiedzi umieszczonych na witrynie serwisu.

W ogóle książka jest pełna nie tylko przypisów bibliograficznych w tradycyjnym stylu, ale gdy tylko się da, do wersji internetowych publikacji naukowych. Jest to znak czasów mało książkowych. Trzeba docenić, że autorzy, prowadząc popularny serwis internetowy, zdecydowali się na tradycyjną książkę. Oczywiście ma to też pewne ograniczenia – obecnie liczba publikacji tematycznych rośnie lawinowo. Skądinąd właśnie przeglądam publikacje na temat zasobów węgla w wieloletniej zmarzlinie i widzę, jak z roku za rok szacowane liczby się zmieniają.

Co do odnośników, to jest ich też dużo wewnątrz samej książki. Jej objętość sprawia, że ten sam aspekt może się pojawić w różnych miejscach. To dobrze idzie przy pierwszym czytaniu, ale trochę utrudnia znalezienie informacji później. Objętość jest m.in. konsekwencją liczby grafik. Prawie nie ma stron, na których nie byłoby wykresów, map, schematów czy zwykłych ilustracji. To na pewno pomaga zrozumieć opisywane mechanizmy. Podobnie jak mnóstwo wzorów. Widać, że książka nie jest kroniką zmian klimatu, tylko przeglądem zjawisk termodynamiki i geofizyki, które są policzalne i dalekie od tajemniczości.

Nie będę udawał, że z pasją zbierałem się za dogłębną analizę tych wzorów. Nie przerażają mnie, zwłaszcza że akurat w tej książce większość nie jest zbyt skomplikowana, ale po prostu zakładam, że eksperci wiedzą, co z nich wynika. Raczej nie podążam drogą pewnego polityka, który twierdzi, że większość ludzi, a zwłaszcza kobiet, po opuszczeniu szkoły zapomina wszystko z matematyki i właściwie to dobrze, bo nie potrzebuje takiej wiedzy, a jednocześnie ma tupet podważać obliczenia tych, którzy zajmują się nimi profesjonalnie. Niemniej pewne lenistwo sprawia, że poprzestaję na rzucie oka na wzór, żeby nabrać ogólnego oglądu jego składników i ich relacji. Gdyby jednak kogoś bardziej to pociągało, to książka zawiera też zadania do rozwiązania (z rozwiązaniami na końcu).

Zadania i mity to tylko dodatek, a tak naprawdę – niezupełnie. Otóż cała treść książki jest poprowadzona jak rozbiór zadania. Problemy płynnie rozwijają się i w miarę płynięcia tekstu rozwiązują się. Wszystko klarownie i pewnie. Oczywiście autorzy zaznaczają, że pewne liczby są obecnie najlepiej wyprowadzonym przybliżeniem, ale same mechanizmy są w gruncie rzeczy mało zależne od dokładnych liczb. Choć oczywiście to właśnie te liczby decydują o rozmiarze pewnych zjawisk. Na przykład o tym, czy cykl Milankovicia wyjaśnia kilkustopniowe różnice między glacjałami i interglacjałami.

I tu jest kolejna cecha stylu książki. Zasadnicza jej cześć w ogóle nie tyka mitów. Ale za to jest poprowadzona tak, że z podstaw, które czasem stają się pożywką mitów, dochodzi się do wniosków mity te obalających. Co jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za temperaturę na Ziemi? Aktywność Słońca. Co inicjuje wchodzenie lub wychodzenie z epok lodowych? Cykle Milankovicia. Co jest podstawowym gazem cieplarnianym? Para wodna. Kiedy zwykle następuje silny wzrost stężenia dwutlenku węgla w powietrzu? Po rozpoczęciu ocieplenia. Każdej z tych odpowiedzi udzieliłby klimatyczny denialista. Autorzy też, tylko że oni pokazują, jak z tych punktów wyjścia prawa fizyki prowadzą do wniosków zupełnie odmiennych niż mniemania denialistów. Jednocześnie nie ma jakiegoś szczególnego pastwienia się nad nimi – autorzy wychodzą najwyraźniej z założenia, że fakty mówią same za siebie.

W takiej objętości nie udało się uniknąć drobiazgów w stylu braku przecinka (można odnieść wrażenie, że istnieją masy powietrza „polarne zwrotnikowe”). Mam też wrażenie, że wykres wskazujący głębokość kompensacji aragonitu nie ukazuje różnic, o których mówi jego opis. To są drobiazgi do ewentualnej korekty przy przyszłych wydaniach. Gdybym miał wnosić skargi i wnioski, to przyznam się do pewnego rozdarcia. Co chwila miałem wrażenie, że dany wątek można by było pociągnąć. Że kwestia kwitowana połową zdania mogłaby zająć cały rozdział. Że brakuje takiego czy innego przykładu ilustrującego opisane procesy. Ale jednocześnie wciąż w ręce miałem te pół tysiąca stron wysyconych treścią. Ta książka jest już gruba i ciężko oczekiwać jej rozbudowy. Wycinania czegokolwiek też sobie ciężko wyobrazić. Pozostaje liczyć na to, że osoby zainteresowane sięgną do odnośników. No i sięgną do samego serwisu internetowego.

Bo chyba taka jest rola dzisiejszych książek – w szybko zmieniającym się krajobrazie wiedzy naukowej (i popularnej) one mają być pewnym szkicem. I „Nauka o klimacie” właśnie takim szkicem jest. Jest już teraz szkicem wypełnionym treściami, ale czytelnik musi sobie część treści dodać. Dzięki tej książce lepiej będzie wiedział, gdzie tych treści szukać i jak odróżniać treści wartościowe od banialuk. Dziękuję autorom za podjęcie się tego zadania. Osobiście zaś dziękuję za przesłanie mi egzemplarza do recenzji, czuję się wyróżniony, choć moje kompetencje na pewno nie dorównują autorom i recenzentom naukowym książki. Obiecuję jednak, że jakiś tekst okołoklimatyczny jeszcze się tu pojawi.

 • Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski (2018) Nauka o klimacie. Mechanizmy działania systemu klimatycznego. Zmiany klimatu w przeszłości i obecnie. Warszawa. Wydawnictwo Sonia Draga/Wydawnictwo Nieoczywiste. ISBN 978-83-8110-659-7/978-83-63391-71-3/978-83-8110-752-5
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 39

Dodaj komentarz »
 1. Pan Piotr narobil mi smaku Swiatecznego. Ksiazka jest dostepna w Amazon, wlasnie zamowilem!. Ale przyjdzie dopiero po Switach.
  Cena w Stanch okolo $32 + S/H.
  Naukowcow z podobnego cechu trzeba popierac.

  A propos, chcialem przy okazji podziekowac kilku innym kolegom, ktorzy serdecznie odpowiadali na moje pytania gdy sie do nich zwracalem z pytaniami.

  Happy Winter Solstice 2018

 2. Nie trzeba czekać tygodniami – jest dostępna w wydaniu ebook. Mozna ja czytać za piec minut.
  Przestawiłem się już na ebooki i audio.

 3. Pan Observer,

  wywolal u mnie refleksje na temat naszej ludzkiej wiedzy i sklonil to dygresji na temat przechowywania ksiazek w chmurze cyfrowej.

  Kilka lat temu nabylem pare ksiazek naukowych, jedynie dostepnych w formie cyfrowego-book-a.
  Koszt dosc powazny.
  Ksiegozbior rezydowal sobie szczesliwie, nie pokrywajac sie kurzem, GDZIES.

  Do „GDZIES” moglem sobie zagladac z padalca (iPad), kiedy chcialem i gdzie chcialem.

  Ale jak to w przyrodzie bywa, jesli cos sie daje popsuc to sie posuje (prawo Murphiego).

  Podczas kolejnej aktualizacji iPad-alca Google books nie wpuscily mnie do mojego zbioru. A ze zbior zakupiony byl dawno na karte kredytowa, ktora to zmieniala wielokrotnych swoj numer, za kazdym razem gdy bank wpadal w panike podczas kolejnego „hacka”.
  Google uznal moja reklamacje a i owszem automatycznie zwrocil pieniadze ale gdzies w kosmos informatyczny na nie istniejaca karte.

  W naszej cyfrowej euforii nie dostrzegamy problemu, znikajacej informacji.

  Z Wikipedii znikaja artykuly o faktach historycznych, biografie artystow, z Mozilli znikaja serwery zawierajace informacje o zgloszonych pomyslach konkursowych

  i wreszczcie

  z rzadowych stron np. NOAA znikaja
  !!! DANE KLIMATYCZNE !!!

  I tyle ta nasza cyfrowa cywilizacja jest warta.
  Wole ksiazke wziasc do reki, film miec na DVD a zdjecia przynajmniej we wlasnym komputerze.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @RS
  Ja kupuje tylko wydania elektroniczne które mogę sciagnąć na mój PC, tzn w formatach .mobi, epub, lub mp3. Dlatego nie korzystam z Amazona.
  Sprzedawca trzyma te wydania na mojej półce a oprócz tego ja je trzymam na zewnetrznym dysku. Nic mi jeszcze nie zginęło. Zdjęcia i muzykę, tez trzymam na zewnetrznym.
  Niestety nosniki pamięci sie dezaktualizują i trzeba co jakiś czas informacje przegrywać.
  Cyfrowej cywilizacji nic nie zatrzyma, trzeba tylko wiedzieć jak z niej korzystać.

 6. PS. Z Amazona też można ściagnąć w jego formacie plik na komputer, transferować i odczytać na kindlu.

 7. Priorytety sie elitom pomieszaly. Francja robii sie coraz cieplejsza z tego powodu. Niestety zyjemy w ciekawych czasach gdy klimat stal sie kolejna religia a ulgi podatkowe dla najbogatszych przy jednoczesnym podnoszeniu podatkow osobom biednym faktem.

 8. Dużo łatwiej jest wsadzic reke do kieszeni biednego niz bogatego – pieniadze bogatego są na Kajmanach.
  Poza tym koszty paliwa są dla bogatego obojętne – odliczane z zysku kompanii – a biedny sam płaci za paliwo i posiłki.

 9. Podczas poranno-kawowego przegladu prasy i sprawdzeniu czy „Comodus” jest wciaz prezydentem, wszedlem zobaczyc co ciekawego u szalonych kolegow.

  po lekturze komentarzy przyszedl mi do glowy pomysl!

  Ale najpierw retrospekcja.

  Pod koniec chyba roku 1979 zakupilem do laboratorium na wydziale pierwszy polski mikro-komputer (hack), oparty na procesorze osmio-bitowym 6502. Hack zwany Neptunem wykonanyby sumptem rzemieslinczym. Komputer mial cale osiem kilobajtow RAM-u.
  To ze byl to Hack, nikogo nie wzruszalo, wrecz przeciwnie fakt hacku budzil zazdrosc! Budowalem wtedy spektrometr laserowy, gdzie wspmniany kontroler-komputer mial zbierac dane.

  Nawet koledzy fizycy z Hozej przychodzili, popatrzec zazdrosnym okiem. Programowalo sie go w w Basic-u albo Assemblerze.
  Jezyk C chyba sikal do pieluchy i nikt o nim nie wiedzial.

  Koledzy fizycy mieli lepsze granty i tez sobie Neptuny pokupowali.
  Wkrotce pojawily sie tez gry.

  Byla taka gra o nazwie „Plaga”, czy cos takiego.
  Chodzilo o utrzymanie przy zyciu osady ludzkiej.
  W prymitywny algorytm wbudowane byly podatki, przenica zzerana przez szczury, pomory, glod, wojny i inne cywilizacyjne dolegliwosci. Wszystko w ramach kilku kilobajtow RAM-u ladowanego z magnetofonu kasetowego.

  Obecnie mamy do dyspozycji gigabajty i procesory wielordzeniowe plus internet. W miedzyczasaie Ziemie, tez nam sie udalo spieprzyc dosc skutecznie.

  A gdyby tak wspomniana „Ksiazke na papierze” w jej kolejnym wydaniu wzbogacic gra symulacyjna?

  Twarda fizyka, oparta na dostepnych danych geo-fizycznych + nauki spoleczne, ekonomiczne, socjalne, prawne + plus parametry oparte na bierzacej polityce i opiniach.

  W ramach zabawy mozna by poprobowac rozne interaktywne strategie.
  Programisci od Wiedzmina mogli by ubarwic gre jakas Ebola, Odra, Kleszczami, susza, pozarami oraz wszelkim paskudniactwem politycznym.

  Moze gra pomogla by wyobraznii !!!

 10. Nie mam czasu na gry inne niż takie krótkie z doskoku jako przerywnik, a szkoda, bo kiedyś lubiłem Hirołsów i Cywilizację. Słyszałem natomiast o grze nazywającej się bardzo podobnie, tj. Plague Inc., gdzie podobno maczali ręce epidemiolodzy z CDC w Atlancie (albo przynajmniej coś recenzowali), a gracz jest zarazkiem mającym na celu wybicie ludzkości.

 11. Natura zawsze powraca do stanu równowagi. Poradzi sobie w końcu z plagą homo sapiens przy pomocy meteorytu czy innej contr-plagi.

 12. … a gracz jest zarazkiem mającym na celu wybicie ludzkości.
  Panie Piotrze to nie gra to rzeczywistosc. My mamy tutaj takiego na najwyzszym stanowisku.

  Ostatni raz gralem w 1986 roku, probujac wyladowac samolotem Cessna na dachach World Trade Centers w NYC.

  Mozliwosci projektowania gier jest teraz wiecej.

  W pomysle poszedlbym dalej, wzbogacajac program o hardware typu „dog trainer”, tyle ze o mocniejszym efekcie wyladowania elektrycznego!

  W ramach reformy politycznej, kazdy czlonek parlamentu musiaby nosic taka obroze do konca kadencji. Odpowiednio zaprojektowane reguly i system punktow + online voting, niewatpliwie wplynely by na wzrost IQ parlamentarzystow.

 13. Wole globalne ocieplenie od globalnego zamarzniecia. Placenie podatku od CO2 jest chytem majacym na celu pauperyzacje i kontrole obywatela. CO2 jest utylizowany przez RUBISCO o czym przecietny obywatel nie wie a te niewiedze wykorzystuje jego rzad. Francja gdzie 70% energii pochodzi z elektrowni atomowych jest najlepszym przykladem opresji obywatela przez ideologicznych demagogow.

 14. No cóż, najwyraźniej niektórzy raczej nie skorzystają z tej książki, bo są na nią za mądrzy i zbyt niezależni…

 15. Jakiś czas temu byłam na konferencji w NCAR (w Boulder, w stanie Kolorado). Jest to dość prominentne miejsce badania klimatu w Stanach. Był tam też pewien doktor nauk fizycznych z Ukrainy, a ponieważ mieliśmy wspólnych znajomych, to się „powymienialiśmy uwagami”. Jak już się rozgadał i rozluźnił, to zdradził mi na koniec, że „to co oni tu wyprawiają (tu znaczy w NCAR), to jest jedno wielkie oszustwo i robienie ludziom wody z mózgu”.

  Dobrze że Polska trochę bardziej na zachód niż Ukraina, pomyślałam sobie wtedy. Ale potem usłyszałam to samo od Polaków, równie utytułowanych. To że pan z kiosku albo pani ze spożywczaka opowiadają o chińskich (albo amerykańskich) spiskach, to mnie nie rusza. Ale ludzie którzy używają swoich tytułów profesorskich i doktorskich do nadania wagi swoim wypowiedziom wyrządzają ogromną szkodę. Wydaje mi się, że powinny być za to zawodowe konsekwencje. Oczywiście jest wolność słowa i głoszenia dowolnych głupot, ale może trzeba swoje opinie poprzedzić formułką „Mówię teraz nie jako profesor(ka) ale jako prywatny ignorant”. Powyższe dotyczy nie tylko klimatu ale też na przykład katastrof samolotowych.

 16. Co do gier, ja ostatnio próbowałam „Cities. Skylines” i muszę przyznać, że jest to gra wybitna i wciągająca. Opieram się pokusie kupienia jej dla siebie, bo i tak mam za mało czasu. Jest to gra stosunkowo nowa (2015) i wzięła się z projektu symulacji transportu miejskiego i przekształciła w projektowanie całych miast. Nie tyle gra co symulacja, a wygrana to zbudowanie miasta które przetrwa. Można sobie dokupić pakiety takie jak „Snow”, „Natural disasters”, „Industries”. Jeśli kiedykolwiek dołożą symulacje rozprzestrzeniania się chorób to już się nie oprę, bo to mój konik.

 17. @izabella.
  Nie rozumiem jak mozna mieć dwa przeciwne zdania na jakis temat. Chyba że jest przymus głosowania „zgodnie z linią partii politycznej” w polskim sejmie.

 18. Izabello, czy piszesz, o ludziach utytulowanych opowiadajacych brednie i zaprzeczajacy faktom naukowym i antropogenicznego pochodzenia zmian klimatycznych i srodowiskowych?
  Przynajmniej ja tak interpretuje Izabello, Twoj wpis, ale moze warto to wyklarowac koledze Obserwatorowi.

  Musze napisac, ze ja tez spotkalem sie z podobnymi opiniami w mojej Alma Mater opartymi na plytkim rozumieniu faktow.

  Aby nie byc goloslownym dam ponizej przyklad argumentacji osoby zaprzeczajacej atropogenicznym zmianom kilimatu:

  Wody oceaniczne maja pH okolo 8.2-8.3 czyli sa zasadowe.
  Dwutlenek wegla gdy sie rozpuszcza w wodzie, zakwasza ja. Poniewaz w wodzie morskiej sa jony wapnia w wyniku reakcji powstaje weglan wapnia.
  Wobec powyzszego zdolnosci buforowania wody oceanicznej sa przeogromene, bowiem nierozpuszczalny weglan wapnia czysci wode z dwutlenku wegla. Wniosek z tego wyplywajacy -> zakwaszanie oceanow to bzdura!

  Rzecz w tym ze ten uproszczony model jest nieprawdziwy.

  W wodzie morskiej mamy rowniez jony magnezu. Weglan magnezu krystalizuje na powierzchni krysztalow weglanu wapnia i blokuje wzrost i precypitacje weglanu wapnia. W wyniku tego efektu postepuje zakwaszenie oceanow i oslabienie budowy szkieletow np kryla.
  Bez kryla nie bedzie ryb. Bez ryb dosc szybko ludzkosc zglupieje w wyniku braku dobrych skladnikow pokarmowych dla mozgu, np Omega-3.

  Nie jestem juz Europejczykiem, bo mieszkam w Stanach, ale aby mi bylo cieplo to wolal bym wspierac projekty fotowoltaiczne poprzez podatki, niz np placic na ochrone granic przed imigrantami klimatycznymi.

  O wojnach klimatycznych (Syria), konferowano juz w roku 2005.
  Mozna tez pocztac tutaj Amazon books -> wydanie Kindle $8.72
  Climate Wars: The Fight for Survival as the World Overheats

  Kiedy ostatnio szacowalem ilosc potrzebnych drzew aby dostarczyc tlen do spalenia 3 CMO, to wyszla mi powierzchnia idealnego zalesienia o obszarze 3/4 Europy. CMO -> cubic mile of oil.

  Chetnie poczytam na temat skali projektu RUBISCO – czy mozna poprosic o bardziej szczegolowe dane ilosciowe. Bez danych to jak rozmowa w sklepie ponizej:

  Tu anegtota z czasow Czernobyla.
  Mowia, ze to mleko niedobre jakies, a ja przegotowalam i dobre bylo!

 19. Nie wiem nic o projekcie Rubisco. Natomiast jest to uproszczona nazwa enzymu biorącego udział w fotosyntezie. Jeżeli o to chodzi, to twierdzenie, że nie ma problemu z nadmiarem CO2 w atmosferze, bo przy udziale rubisco jest asymilowany przez rośliny, ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co twierdzenie, że wpadnięcie do wody nie jest dla zwierząt oddychających powietrzem groźne, bo przecież wodę się pije.

  Swoją drogą, gdzieniegdzie słyszę, że spalanie paliw kopalnych to żaden problem, nawet przy akceptowaniu wiedzy o efekcie cieplarnianym, bo przecież są technologie jego wychwytywania. Rzecz w tym, że technologie może i są, ale jakoś nie widać ich skutecznego wpływu na poziom CO2 w obiegu. Niemcy w czasie wojny mieli technologię produkcji benzyny czy innego oleju napędowego z węgla i jakoś ją wdrażali, ale jakoś kraje OPEC trzęsły światową gospodarką i geopolityką przez drugą połowę XX w. Technologie mogą sobie istnieć i nieźle działać w laboratoriach, a gospodarka może mieć je głęboko, dopóki nie jest zmuszona je stosować.

 20. Panie Piotrze,
  dotknal Pan bardzo istotnego problemu ->

  Technologie mogą sobie istnieć i nieźle działać w laboratoriach, a gospodarka może mieć je głęboko, dopóki nie jest zmuszona je stosować.

  w tym duchu, rozmontowuje sie np. agencje EPA w USA, pod przeslaniem mniejszych podatkow, czytaj -> wiekszego zysku dla klubu przyjaciol krolika. A krolik pobiera myto w swoich hotelach i cieszy sie poparciem ~30%.

 21. Mamy różne fajne technologie. Pozwalają na przykład na syntezę oganesonu czy dubnu. Widział ktoś te pierwiastki na oczy? Całe kilka atomów można utrzymać 🙂 Istnienie możliwości zrobienia czegoś w laboratorium a wdrożenie jako powszechnego rozwiązania to 2 różne problemy.

 22. W mojej karierze korporacyjnej i postkorporacyjnej napatrzylem sie na spore portfolio przeroznego nonsensu.

  Poza korporacyjna dzialalnosc naukowa opiera sie glownie o granty typu SBIR. Wdrozenia nazywaja sie komercjalizacja. W konkursach, 25% oceny punktowej zalezy od realnego uzasadnienia przydatnosci projektu.

  Widzialem nagrodzone proposale np do pomiaru wapnia w wodzie morskiej, ale o tym ze stront, (chemia strontu jest bardzo podobna do wapnia), zakloca pomiar to komisja juz nie pomyslala. I potem takie bzdety dostaja sie do raportow naukowych. Nic dziwnego, ze czasem wiarygodnosc naukowa cierpi w opinii publicznej.

  Czasem daje sie cos ciekawego zrobic w malym business-ie, ale nauka i instrumenty naukowe to cierpiarstwo. Niech mlodzi naukowcy nie maja zludzen.

  Owszem czasem jest mala cicha anonimowa satysfakcja, z jakiegos pomyslu.

  Moj spektrometr VSMS zostal zaadoptowany przez jakiegos naukowca i umieszczony w rowerze marsjaniskim, a wymyslony byl w warunkach garazu laboratorium – ha ha. To tak apropos blogu kolegi Berga.

  Ale takie wynalazki to nie jest komercjalizacja – to raczej hobby jakiejs agencji rzadowej.

  W Stanch duzo bardziej liczy sie wymyslenie businessu i jak cos sprzedac niz sam przedmiot sprzedazy. Najlepiej sprzedawac nic fizycznie materialnego. Taki np bitcoin.

  Moglbym godzinami podawac przyklady.

 23. R.S.
  11 grudnia o godz. 14:10

  RUBISCO jest enzymem stanowiacym polowe masy swiata roslinnego odpowiedzialnym za utylizacje CO2.

 24. Zastanawia mnie dlaczego woda gazowana nie ma carbon tax?

  Jedno z ostatnich doniesien z konferencji odbywajacej sie teraz w Washington DC jest na temat biomasy bakterii zyjacych we wnetyrzu naszej planet. Podobno jest ich 300 razy wiecej we wnetrzu planet niz na zewnatrz. Czy extraterestrialnosc genezy zycia staje sie ciekawa?

  Slawomirski

 25. @R.S.
  11 grudnia o godz. 14:10

  Jakieś dziwne wyobrażenia o tym węglanie wapnia wytrącającym się w oceanach 🙄 Dwutlenek węgla zakwasza wodę, ale powstaje rozpuszczalny wodorowęglan wapnia. Zooplankton i inne organizmy tworzące szkielety i skorupki wykorzystują stosowne jony potrzebne do biomineralizacji, a ta jest sterowana przez białka. Magnezu w wodzie morskiej zawsze było około trzy razy więcej niż wapnia. Wysychając wytrąca się on głównie w postaci chlorku i siarczanu.

  „szacowalem ilosc potrzebnych drzew aby dostarczyc tlen do spalenia 3 CMO”
  Na drzewa za bardzo bym nie liczył, chyba że w dzień. W nocy zużywają tlen, a wydalają dwutlenek węgla. W ogóle to tylko młody las jest producentem tlenu netto, obok łąk, zbóż, trzcin etc.
  Prawie połowę tlenu na naszej planecie produkują… oceany, a właściwie żyjący w nich fitoplankton. Zakwaszenie, ocieplenie i dezoksydacja niszczą oceaniczną florę i faunę, i to jest wielkie i lekceważone niebezpieczeństwo.

 26. Server sie zezloscil, moze linkow nie lubi

  Woda morska to zupa o kilkudziesieciu glownych skladnikach jonowych.
  Chemia powstawania weglanu wapnia jest dosc skomplikowana.

  mozna zaczac od slow kluczowych:

  „Crystal Growth of Calcium Carbonate in Seawater. The Effect of Temperature and of the Presence of Inhibitors”

  „The role of magnesium in the crystal growth of calcite and aragonite from sea water”

  Przyklad z tlenem bazuje na zalozeniu produkcji netto 280l/dobe przez dorodne drzewo, pewnie i mlode. Podalem go w celu unaocznienia, ze scrubbing CO2 poprzez zalesianie jest malo realne.

  Bardzo duzo dobrych badan o zakwaszeniu oceanow jest do znalezienia na stronach NOAA.

 27. O zalesianiu jako sposobie mało skutecznego obniżania stężenia CO2 jest w książce. Tekst jest bliźniaczo podobny do tego: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/lesne-gospodarstwa-weglowe-pod-lupa-listek-figowy-czy-realne-rozwiazanie-cz-1-2-334
  😉

  O węglanie wapnia w oceanie też jest, co można zresztą wywnioskować z mojej uwagi o wykresie dotyczącym aragonitu.

 28. OK, przeczytałem i się przeraziłem. Jak oceany osiągną temperaturę 80°C, to kryształom CaCO3 będzie nie do śmiechu 🙁
  Zastanawiam się nad powtórzeniem eksperymentu w warunkach domowych. Co się stanie, gdy gorącą wodę morską spróbuję nasycić dwutlenkiem węgla w moim urządzeniu Soda Stream?

 29. Panie Piotrze switna referencja wprowadzajaca glebiej w temat. Osobiscie lubie poslugiwac sie jednostka CMO niz giga tonami. Jest bardziej przerazajaca. Zrobilem taki rysunek z Palacem Kultury i CMO, byl w power point, kol Jalochowski chyba ma. Mozna rysunek wsadzic przy okazji.

  Jesli sa tu nauczyciele co nas czytaja to polecem ten prosty eksperyment.

  Jesli chodzi o prosty domowo/szkolny eksperyment to proponuje wziac wode wapienna oraz slomke i puszczac babelki wydychajac powietrze. Woda wapienna zmetnieje szybko.
  Nastepnie wziac szklanke z woda morka i powtorzyc.

  Jak kto chce to moze powtarzac eksperyment w ujeciu Arreniusowskim, tez. Mnie juz dawno przestalo byc do smiechu.

  wsadze ten link do portalu NOAA-PMEL ponizej tej strony jest zdjecie wplywu zakwaszenia na muszelke zyjatka.

  https://www.pmel.noaa.gov/co2/story/What+is+Ocean+Acidification%3F

  najlepiej wejsc na strone pmel.noaa i poszukac what is acidification

 30. A jak jest z rozpuszczalnością CO2 w wodzie morskiej? Działa tam prawo Henry’ego?
  Czy założenie (ten eksperyment ze skorupką) zakwaszenia na rok 2100 uwzględnia również wzrost temperatury oceanów?

 31. Temat zakwaszania w Stanach byl/jest walkowany od dawna, Europa zaskoczyla dopiero w ostatnich kilku latach.
  Danych jest zatrzesienie! , a mimo tego matolki/decydenci, chca spalac wegiel bez skrepowania.

  Mozna popatrzec na korelacje CO2 w atmosferze i oceanach chocby tutaj:

  https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/history.html

  oczywiscie, ze im cieplej to rozpuszczalnosc gazow w wodzie maleje.
  Mozna oczekiwac kolejnych problemow, np. rozklad wodzianow (klatratow) metanu z glebi oceanicznych.

  Gaia moze puscic bardzo brzydkiego baka do atmosfery, bo klatraty sa bardzo niestabine.
  Mamy do czynienia z puszka Pandory, oraz dodatnim sprzezeniem zwrotnym, ktora cywilizacja otworzyla.

  Im dokladniej mierzymy tym lepiej rozumiemy co sie dzieje.

  Moja dzialka w temacie bylo opracowanie metody instrumentalnej do pomiarow Ca(2+) w wodzie morskiej, bez wstepnego przygotowywania analitu. Sponsorzy chcieli precyzje +/-5uM/litr . W pierwszej fazie projektu gdy doszedlem do +/-10uM/l okazalo sie, ze jest problem z komercyjnymi standardami wapnia! Jako standard nalezaloby stosowac izotopowo czysty metal z ampulek pod argonem => $$$ !

 32. Aspiracje ekonomiczne czlowieka zmieniaja planete a to prowadzi do konfliktow interesow miedzy ludzmi. Jedni chca ratowac wieloryby a inni chca je jesc. Jedni chca miec auto gdy inni sie przesiadaja z auta na rower. Jedni maja czyste powietrze bo nie maja fabryk a ci majacy fabryki chca miec czyste powietrze. Chyba nie da sie pogodzic sprzecznych interesow i planeta zmieni sie nie do poznania. W tej zmienionej rzeczywistosci ludzie beda musieli zyc.

 33. R.S.
  11 grudnia o godz. 14:10
  Tu anegtota z czasow Czernobyla.

  Ja znam podobną z życia. Rzecz w polskiej drogerii:
  – czy ten płyn do naczyń jest bezpieczny dla środowiska?
  – chyba tak, ja używam i nie ma problemów

  Zachowania polityków rzeczywiście nie komentuję, bo to jest grupa z wyjątkowo giętkim kręgosłupem i ograniczonym polem widzenia. Światowe zjawisko. Natomiast profesor gadający niesłychane głupoty, to chyba jednak jest gatunek wschodni (aczkolwiek dam się przekonać że bardziej rozpowszechniony).
  I nawet nie chodzi mi o przypadki ekstremalne, jak profesor dendrologii Maciej G. który zaprzecza teorii ewolucji, czy profesor nauk leśnych Jan S., który ratuje drzewa przez ścinanie.

  Ale znam ludzi w naukach ścisłych, top notch w swojej dziedzinie, wysokiej klasy publikacje, a jednak w kwestii klimatu coś im nie styka. I to nawet nie jest to argumentacja jaką zaprezentowałeś (za wysokie progi). Raczej że system jest wysoce skomplikowany, są cykliczne zmiany klimatu od zawsze, słońce, oceany, itp, jesteśmy za małe misie żeby mieć wielki wpływ (trochę jak podobni tu komentatorzy, nie będę pokazywać palcem). Trudno nawet z tym polemizować.

 34. Też uważam, że „jesteśmy za małe misie żeby mieć wielki wpływ” na… naprawę 🙁
  Psucie idzie nam sprawnie, a im bardziej coś jest skomplikowane, tym łatwiej jest zachwiać delikatną równowagę i zniszczyć coś bezpowrotnie.
  Tym bardziej, że ważne decyzje, również w kwestii klimatu, podejmują politycy 🙁
  Sir David Attenborough, pesymista:
  „jako gatunek nie jesteśmy zdolni do skoordynowanych działań na tak szeroką skalę, nawet gdy gra toczy się o istnienie, bo zostaliśmy odmiennie uwarunkowani ewolucyjnie – w pierwszej kolejności troszczymy się o dobrobyt swój i najbliższych, a abstrakcyjny cel, będący w szerszym interesie, jest drugoplanowy.”
  (…)
  „Jego zdaniem pomóc mogłyby tylko strategiczne decyzje rzeczywistych liderów, jak szefowie korporacji przemysłowych. Ale i one są nieprawdopodobne, skoro nasz gatunek nie dysponuje atutem inteligencji roju. Płyniemy dryfującym na skały tankowcem bez sternika, kilka nieskoordynowanych osób z wiosłami niczego nie zdoła zmienić.”

 35. Pan Markot et al

  AI skutecznie mnie szpieguje i przy kawie bardzo chce mnie zdenerwowac. Kolejny ciekawy artykul – zwiazany z temperatura oceanow. Odnoszocy sie Twojego poprzedniego pytania.

  „Temperature-dependent hypoxia explains biogeography and severity of end-Permian marine mass extinction”

  http://science.sciencemag.org/content/362/6419/eaat1327

  Sir David Attenborough, pesymista: pisze rowniez o tym, ze nie mamy swiadomosci roju.

  Zalozmy, ze mielibysmy globalny system sensorow i na biezaco bysmy poprzez nasze iPhony byli informowani na temat kazdej bolaczki Gaii.

  Czyli na zasadzie analogii jak cos nas gryzie to sie drapiemy. Jak cos parzy to cofamy reke, jak smierdzi to probujemy pozbyc se smrodu, jak mamy goraczke kladziemy kompres z lodu i tak dalej.

  Jaka wiec powinna byc Pangea-iczno/cywilizacyjna reakcja ludzkosci w sprzezeniu zwrotnym z bolaczkami Gaii?

  Chetnie bym uslyszal Wasza opinie oraz Sir Davida.

 36. izabella
  14 grudnia o godz. 8:03

  Szanowna Pani izabella

  Jedyny klimat jaki moze Pani zmienic to klimat dyskusji. Wiara czyni cuda ale nie w naukach scislych. Coraz wiecej ludzi wierzy w zmiany klimatu a coraz mniej je rozumie. Jest sporo osob pamietajacych mrozne zimy czy upalne letnie miesiace. Sa to eksperci od zmian klimatycznych.

  Slawomirski

 37. R.S.
  14 grudnia o godz. 16:46

  Ograniczenie reprodukcji oraz maksymalizacja komfortu egzystencji powinny byc celami homo sapiens.

 38. Pamiętać można pogodę. Klimat się mierzy i liczy.

 39. Klimat to pogoda uśredniona po kilkudziesięciu latach obserwacji.
  Pogody się nie mierzy? A temperatura, ilość opadów, widoczność, pułap chmur, prędkość i kierunek wiatru?

  Gwałtowne zmiany klimatyczne w permie i Wielkie Wymieranie… Zupełnie bez udziału człowieka 🙁

 40. Pogodę też się mierzy. I pogodę widać, zatem można ją pamiętać. A klimatu nie widać, właśnie dlatego, że nie widać uśrednień i pozostaje jego wyznaczanie na podstawie wielu obserwacji pogody.

css.php