Dobrodziejstwa aspiryny

Aspirin-rod-povrayAspiryna jaka jest, każdy widzi – można by powiedzieć, parafrazując znaną frazę. Okazuje się jednak, że ta niepozorna tabletka kryje w sobie większą moc, niż dotychczas przypuszczano. Aspiryna, której podstawową substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy, zyskała w ostatnich latach drugą młodość. 

Aspiryna pod postacią czystego kwasu acetylosalicylowanego została po raz pierwszy zsyntezowana pod koniec XIX wieku w laboratoriach niemieckiej firmy Bayer, a rozgłos i popularność zyskała w latach 1918-1919, gdy przez świat przetaczała się epidemia grypy hiszpanki. Przeciwzapalne i przeciwgorączkowe działanie aspiryny okazało się wysoce skuteczne w zwalczaniu objawów choroby, przyczyniając się do zmniejszenia ognisk zapalnych i umożliwiając całkowity powrót do zdrowia.

Mimo zdobytego rozgłosu i popularności do lat 60. nieznany był mechanizm działania tejże substancji. Światło na tę sprawę rzuciły dopiero badania kilku brytyjskich naukowców, którzy metodą prób i błędów odkryli, że podstawą działania aspiryny było hamowanie akcji prostaglandyn, substancji m.in. regulujących pracę mięśni gładkich oraz biorących udział w wytwarzaniu odczynów zapalnych.

Odkryto, że aspiryna, hamując wytwarzanie prozapalnych prostaglandyn, stanowi bardzo skuteczny środek przeciwzapalny. Zauważono również, że oprócz właściwości przeciwzapalnych aspiryna ma również działanie przeciwzakrzepowe. I właśnie te właściwości przeciwzakrzepowe przyczyniły się w głównej mierze do ponownego wzrostu zainteresowania aspiryną po tym, gdy inne substancje przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy paracetamol, wyparły ją na polu przeciwbólowym.

Aspiryna stała się lekiem z wyboru zalecanym w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, ale też stosowana jest coraz częściej jako rozcieńczalnik krwi (blood thinner) przy różnego rodzaju zaburzeniach, w których dochodzi od zagęszczenia krwi. Obecnie często zaleca się podawanie niskich dawek (80 mg) aspiryny kobietom starającym się o dziecko, u których zdiagnozowano genetyczne mutacje czynników krzepnięcia i które w związku z tym narażone są na częste poronienia.

Aspiryna, czy raczej kwas acetylosalicylowy, zdobywa również coraz większą powodzenie w profilaktyce nowotworów (zwłaszcza raka okrężnicy). Ponadto ze względu na swoje działanie przeciwzapalne jest często pierwszym lekiem z wyboru w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, zyskuje również na popularności jako substancja czynna wielu szamponów przeciwłupieżowych.

Na tym jednak rola aspiryny się nie kończy, bowiem, jak podaje fundacja zajmująca się aspiryną (Aspirin Foundation), obecnie prowadzi się badania nad zastosowaniem aspiryny w zapobieganiu rzucawce porodowej, zaćmie, łagodzenia osłabienia funkcji poznawczych oraz demencji.

Oczywiście mówiąc o dobrodziejstwach aspiryny, nie należy zapominać o skutkach ubocznych. Coraz więcej danych wykazuje jednak, że korzyści ze stosowania aspiryny, zwłaszcza tej o obniżonej dawce (80 mg), przewyższają ewentualne skutki uboczne…

Tak więc gdy następnym razem lekarz zaleci nam profilaktyczne stosowanie aspiryny, być może będziemy mogli z mniejszą rezerwą stosować się do podanych zaleceń i ze spokojną głową zacząć zażywać przepisane nam aspirynowowe tabletki.

Judyta Juranek

Ilustracja: Rob Hooft; CC BY-SA 3.0

ResearchBlogging.org

Wang J, Tan L, Wang HF, Tan CC, Meng XF, Wang C, Tang SW, & Yu JT (2014). Anti-Inflammatory Drugs and Risk of Alzheimer’s Disease: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Alzheimer’s disease : JAD PMID: 25227314

Undas A, Brummel-Ziedins K, & Mann KG (2014). Why does aspirin decrease the risk of venous thromboembolism? On old and novel antithrombotic effects of acetyl salicylic acid. Journal of thrombosis and haemostasis : JTH PMID: 25213262

LeFevre ML (2014). Low-Dose Aspirin Use for the Prevention of Morbidity and Mortality From Preeclampsia: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. Annals of internal medicine PMID: 25200125