Jak się mami matematyką

Strona opisana w artykule

W zeszłym tygodniu w reklamach wyświetlanych na stronach koncernu Agora można było trafić na na następujący anons (w tej chwili reklam już nie ma, a sama strona znikła z sieci):

Wygraj w Lotka

Polscy Matematcy Ujawniają System Lotto. Zarząd Lotto przerażony!

Po kliknięciu na link trafiało się na stronę pod adresem http://protigo.pl/lotto/ z następującą deklaracją:

To jedyny tak skuteczny system typujący wyniki LOTTO.
Teraz szanse wygranej wzrosły aż o 85%

To prawdziwy przełom w grach liczbowych. Po ponad 30 latach pracy zespołu wybitnych matematyków, specjalistów w dziedzinie probabilistyki (czyli rachunku prawdopodobieństwa) doszło do uruchomienia Zmodyfikowanego Algorytmu Gaussa typującego 6 liczb, które z dużym prawdopodobieństwem padną w najbliższym losowaniu LOTTO. Naukowcy osobiście sprawdzili skuteczność swojego algorytmu – doświadczenia potwierdziły – wygenerowane liczby zwiększają szanse wygranej aż o 85%. Teraz postanowili podzielić się z nami rezultatami swojej pracy.

Obok znajdowały się budzące zaufanie podobizny czterech matematyków: prof. Janusza Sierpińskiego z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (czyli mojego), prof. Ryszarda Engela i dr. hab. Mirosława Kowala z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Adama Janiszewskiego z  Department of Pure Mathematics & Mathematical Statistics, University of Cambridge.

Problem w tym, że żaden z tych matematyków realnie nie istnieje, choć imiona i nazwiska to lekko pozmieniane imiona i nazwiska prawdziwych matematyków i informatyków. Szukając w sieci można znaleźć zmodyfikowany algorytm Gaussa, ale żaden z tak nazywanych algorytmów nie służy do zwiększania prawdopodobieństwa wygranej w Lotto. Zresztą żaden algorytm generujący liczby nie jest w stanie zrealizować obietnic, którymi mamiła strona.

Jak na ironię, na okienku pokazującym się po kliknięciu w link „Zwiększ swoje szanse na szóstkę o 85%” znajdowała się deklaracja:

Twój SMS wspomaga rozwój sieci serwerów zwiększając skuteczność Zmodyfikowanego Algorytmu Gaussa ale przede wszystkim wnosi wkład w rozwój nauki.

Szczerze w to wątpię, moim zdaniem sms za 25 złotych netto wysyłany jako forma opłaty ze wygenerowanie szóstki liczb wnosił wkład do osobistego bogactwa właścicieli tej strony, a nauce per saldo szkodził. Choć nie da się ukryć, że z 23% VAT doliczanych do ceny sms, jakaś drobna część jest rzeczywiście przeznaczana na naukę.

Uważam, że każdy kto te pieniądze zapłacił powinien się poważnie zastanowić, czy nie zgłosić prokuraturze podejrzenia oszustwa na swoją szkodę.

Jeśli dawno temu ucieszyłem się z tego, że matematyka zagościła jako temat w grze komputerowej, to teraz zmartwiłem się, że w reklamie posłużyła do mamienia niezorientowanych. Tym bardziej, że nawet wśród stałych komentatorów tego bloga domyślam się osób, które by mogły tej argumentacji ulec.

Jerzy Tyszkiewicz

Ilustracja: kopia inkryminowanej strony, na prawach cytatu.