Wiki z podpisem?

Otwarta głowa

Dyskusja o opieńkach wywołała komentarz @byka, wskazujący bardzo ciekawy artykuł w niemieckiej Wikipedii. Mówił on o grzybach, która działają co najmniej częściowo jako przekaźnik pomiędzy gospodarzem a pasożytem, z którymi oboma wchodzą w kontakt. Jedną z istotnych kontrowersji relacjonowanych w artykule była terminologia, której kolejne wersje były krytykowane jako nieadekwatne do skomplikowanej relacji grzyba i dwóch roślin w tym trójkącie.

Polskojęzycznej wersji tego artykułu nie ma. Pomyślałem sobie, że to wielka szkoda i ktoś powinien szybko ten niemiecki artykuł przetłumaczyć.

Tu jednak zdałem sobie sprawę z trudności: zasady Wikipedii zabraniają tworzenia polskiej terminologii przez tłumaczącego wikipedystę (zasada WP:OR), wolno mu się posłużyć wyłącznie terminami, które istnieją w źródłach. Tu akurat nie sprawdzałem, ale podejrzewam, że może być probelm ze znalezieniem publikacji po polsku, w których ta (istotna w opisywanym przypadku) terminologia by została ustalona. Jestem natomiast pewien, że istnieją liczne przypadki, zwłaszcza odnoszące się do świeżo prowadzonych badań, w których polskich źródeł brak i w związku z tym brak polskiej terminologii, co uniemożliwia tłumaczenia albo napisanie polskiego artykułu do Wikipedii na podstawie (powiedzmy) zagranicznego czasopisma.

Wychodzi na to, że zgodne z regułami Wikipedii tłumaczenie okazuje się w takich sytuacjach niemożliwe.

Co z tym zrobić, oprócz czekania ad calendas Graecas, czyli aż ktoś w Polsce łaskawie o tym temacie gdzieś napisze i terminologię zaproponuje?

Oczywista odpwiedź to: napisać polski artykuł  samemu! Wszak w wielu dziedzinach wśród Wikipedystów są kompetentni naukowcy, którzy mogliby to bez trudu zrobić. Jednak musieliby go potem opublikować pod własnym nazwiskiem w jakimś czasopiśmie, zapewne popularnonaukowym, bo nie mówimy przecież o prowadzeniu badań, tylko relacjonowaniu tych już wykonanych. Które by to mogło być czasopismo? Wybór nie wydaje się wielki, dostać się tam zapewne trudno. Co z tym zrobić?

Oczywista odpowiedź: założyć czasopismo wikipedyjne. Przecież Fundacja Wikimedia mogłaby założyć własne, klasyczne pismo popularnonaukowe, publikowane w sieci , gdzie autorzy nie są anonimowi, artykuły są recenzowane, a potem mogą służyć do uźródławiania pisanych pod pseudonimem artykułów Wikipedii.

Jerzy Tyszkiewicz

Ilustracja Alicja Leszyńska