Milion

Polskojęzyczna Wikipedia dziś wzbogaciła się o milionowy artykuł. W tym momencie tak naprawdę nie wiadomo, który to konkretnie, bo system zliczania nie jest trywialny. Chociażby to, że nie są liczone strony przekierowujące, takie jak np. Homo sapiens, które normalnie otwierają się jako właściwe strony, jak ta. Ponadto, z Wikipedii  co rusz usuwane są artykuły – jedne po przyjęciu konsensusu, że opisują byt nieencyklopedyczny, inne po stwierdzeniu, że są zwykłym wandalizmem. Takie kasowanie jednak nie cofa liczników.

W tym momencie wg różnych liczników wychodzi na artykuł Wimbledon 1929 albo Premyer Liqa (2013/2014), ale to jeszcze nie jest pewne, bo inni typują Barcragujn_chumb (2013/2014). Wszystkie trzy artykuły dotyczą zawodów sportowych i – nie ma co ukrywać – nie są szczególnie rozbudowane. Utworzono je o 14:24. Może jednak być tak, że żaden z nich nie jest tym milionowym.

Polskojęzyczna Wikipedia dołączyła w ten sposób do grona tych edycji językowych, które przekroczyły milion. Anglojęzyczna wersja dokonała tego 20 września 2004 r., a dziś ma prawie 4,5 mln. Druga w kolejności, niderlandzka, ma ponad 1,5 mln, a niemieckojęzyczna depcze jej po piętach. Edycja niderlandzka długo była za polską, ale w pewnym momencie przy pomocy automatu utworzono w niej 24 tysiące artykuły o chrząszczach, co dało jej przewagę, a niedługo potem przekroczyła milion. W polskiej edycji też się powtarzają głosy, że można zautomatyzować tworzenie jakiejś grupy artykułów na podstawie jakiejś bazy danych, ale nie są zbyt popularne. Jednym z powodów jest to, że to właśnie automat utworzył artykuł stutysięczny, tj. Lafarre. Tak tworzone artykuły są jedynie zalążkami hasła. Wiele artykułów o polskich wioskach długo wyglądało mniej więcej tak: „Kozia Wólka – wieś w gminie Pcim Dolny. 556 mieszkańców. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa iksińskiego.”, co dla wielu wikipedystów jest nic niewartym przedzalążkiem.

Wyścig języków to zjawisko, którego nie ma co ukrywać. Oczywiście, większość wikipedystów zapewne będzie się zarzekać, że nie liczy się ilość, tylko jakość. W ostatnich latach aktywność tzw. delecjonistów, czyli tych wikipedystów, którzy zajmują się zgłaszaniem do likwidowania artykułów znacznie poniżej standardów wzrosła. Od kilku lat bardzo silny jest nacisk na dodawanie źródeł do nowo tworzonych i starszych artykułów. Czasem to prowadzi do konfliktów, gdy nowicjusz, a tym bardziej stary wyjadacz, jest strofowany za umieszczanie informacji, które jemu wydają się na tyle trywialne i niekontrowersyjne, by nie podpierać ich przypisem. Już od 2003 r. co lepsze artykuły są wyróżniane tytułem Artykuł na Medal, a od 2007 r. nieco słabsze tytułem Dobry Artykuł (to różni edycję polską od angielskiej, gdzie jest tylko tytuł Featured Article). A w międzyczasie kryteria śrubują się tak, że niegdysiejsze artykuły medalowe dziś nie przechodzą głosowania nad przyznaniem DA.

Statystycznie nowe hasło na plwiki powstaje co nieco ponad 5 minut.

Milionowy artykuł to taki prezent dla polskiej Wikipedii, która pojutrze, 26 września 2013 r., obchodzi dwunaste urodziny. Wszystkiego najlepszego. Zwłaszcza coraz lepszych artykułów.

Piotr Panek

grafika: Wikipedysta wmq, praca pochodna. Licencja CC-BY-SA-3.0