Dziękuję

Kwiaty

To jest nostalgiczny artykuł, związany z wejściem od nowego roku akademickiego przepisów o odpłatności za drugi kierunek studiów.

Nie chce mi się prowadzić zawiłych rozważań i analiz wszystkich za i przeciw, nie mam na to nastroju. To już zresztą było.

Chcę tylko symbolicznie podziękować moim studentom, którzy mieli szczęście studiować oprócz informatyki jeszcze drugi kierunek. Dzięki rozmowom z nimi otwierałem oczy na inne światy, o których może nie miałby mi kto opowiedzieć, gdyby nie oni. Wiem, że to koniec i takich rozmów więcej już nie będzie. Smutno mi.

Wszystkich tutaj nie wymienię, bo nie dam rady, ale wszyscy coś swojego we mnie zostawili, co bardzo sobie cenię i chcę, żeby o tym wiedzieli. Zacznę więc od podziękowania wszystkim tym, którzy się nie rozpoznają poniżej.

L.P. studiuje jednocześnie malarstwo na ASP i informatykę. Jeszcze nie skończyła studiów, jeszcze przez chwilę będziemy mieli okazję rozmawiać.

P.M. właśnie obronił pracę magisterską na informatyce, a na fizyce jest już doktorantem. Wysłuchałem od niego wielu bardzo ciekawych rzeczy o spektroskopii we wnęce optycznej.

M.Sz. studiował informatykę, ekonomię, a dodatkowo jeszcze uczył się w szkole organistów – aby w końcu zostać księdzem.

R.K. i J.K. byli jednocześnie studentami  informatyki i Uniwersytetu Muzycznego i m. Fryderyka Chopina. Gdyby nie oni, nigdy bym się nie dowiedział o różnych skalach muzycznych i o tym, jak trudno jest komputerem dobrze składać nuty i melodie.

Z I.K. rozmawialiśmy o pracy etnologa i jak informatyk może mu pomóc. W końcu sama wybrała etnologię.

M.F. skończyła informatykę, ale potem zaczęła studiować archeologię i języki bliskowschodnie i ją pochłonęło.

Z A.W.dyskutowaliśmy o języku polskim i jak trudno w nim rozpoznać, czy kropka kończy zdanie, czy nie.

Dobrze jest spotykać się i rozmawiać z ludźmi, którzy wiedzą rzeczy, których ja nie wiem i mogą mi o nich opowiedzieć. Tych, którzy reformę sytemu wyższej edukacji zaplanowali i przeprowadzili proszę, żeby po stronie kosztów dopisali to, że dużo mniej będzie teraz takich studentów i rozmów.

Jerzy Tyszkiewicz

Ilustracja A. Gundelach, GFDL  or CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons