Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców

10.08.2014
niedziela

Zimniej, bo cieplej

10 sierpnia 2014, niedziela,

Jednym z ważniejszych skutków globalnego ocieplenia jest tajanie wiecznej zmarzliny. Być może nie każdemu przychodzi ono na myśl w pierwszych skojarzeniach, ale mnie – jako miłośnikowi bagien – przychodzi szybko.

Wieczna zmarzlina to w znacznej mierze zamarznięte bagno. Jej tajanie zaś to uwalnianie związanego w jej strukturze metanu i odsłanianie torfu do murszenia. Czasem jednak natura zaskakuje.

Otóż natura zaskoczyła zespół naukowców badających zanik alaskańskiego jeziora Twelvemile. Na skutek ocieplenia klimatu jego woda paruje intensywniej. Wnika ponadto w przestwory pozostawione przez topiący się lód okolicznej wiecznej zmarzliny. W ciągu 30 lat poziom wody w jeziorze opadł o 5 metrów. Jak dotąd – nic zaskakującego (może poza tempem).

Nie zaskakuje też pierwsza konsekwencja tego spadku. Na opuszczonych przez wodę brzegach wyrosły rokiciny, czyli kępy krzewiastych wierzb. Ocieplenie jednak na razie jest niewielkie i klimat wnętrza Alaski wciąż jest surowy. Na tyle surowy, że zacienienie gleby przez wierzby obniża jej temperaturę tak, że wystarcza to do ponownego jej zamarzania i nietajania latem. Zatem w okolicy jeziora Twelvemile wiecznej zmarzliny ostatecznie przybyło.

Sprawa jest bardziej złożona i w grę wchodzi nie tylko lokalne zacienienie, ale też układ hydrologiczny tworzony przez rośliny (zwiększają parowanie) i transport ciepła. No i w ogóle układ lokalnych zamarzań i rozmarzań wody gruntowej. Koniec końców globalne, a nawet regionalne ocieplenie skutkuje lokalną ekspansją lodu.

Dla glacjologów i meteorologów to nie jest nowość. Znane są przypadki, gdy w danym miejscu lodowiec się nie cofa, a przyrasta, a suma opadów śniegu się zwiększa. Denialiści nagłaśniają je, nie zważając na to, że są one odosobnione, podczas gdy praktycznie wszędzie indziej jest odwrotnie. Z lubością także wyśmiewają wytłumaczenia naukowców (takie jak powyżej), przekonani, że właśnie „zmasakrowali lewaka”.

A co z perspektywami nowej zmarzliny przy Twelvemile? Autorzy przywołanych badań szacują, że przy przewidywanym ociepleniu prognozowanym dla Alaski za kilkadziesiąt lat ona też roztaje. W jej przypadku przymiotnik „wieczna” jest więc dość umowny.

Piotr Panek

fot.: anomimowy pracownik U.S. Fish and Wildlife Service, domena publiczna (PD US Government)
ResearchBlogging.org

Briggs, M., Walvoord, M., McKenzie, J., Voss, C., Day-Lewis, F., & Lane, J. (2014). New permafrost is forming around shrinking Arctic lakes, but will it last? Geophysical Research Letters, 41 (5), 1585-1592 DOI: 10.1002/2014GL059251

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 20

Dodaj komentarz »
 1. Na razie pokrywa lodowa w Arktyce topnieje dość wolno, ale za rok i w późniejszych latach będzie topić się znacznie szybciej. Więcej na: http://arcticicesea.blogspot.com/2014/08/arctic-news-zimny.html

 2. Chlopczyk wrzycil kamen do oceanu i ola: „Tato, zobacz jakie fale zrobilem”

  To w tezech lowasch sciema „globlnego ocieplenia”

 3. No niestety coraz trudniej zrozumieć, co mówią naukowcy. Proste wydawałoby się rzeczy są w istocie skomplikowane. Ale nawet te rzeczy mniej skomplikowane, jak fakt globalnego ocieplenia, stają się dla wielu zbyt trudne do zrozumienia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Hubert
  Przyszłość to ty tak dobrze znasz od Cyganki (pardon, Romki) czy też raczej od wróżki? A może od cygańskiej (pardon, romskiej) wróżki? 😉
  Szalom!

 6. @a.l. Jeżeli nie widzisz różnicy między wyrzucaniem kamyczka a zwiększaniem poziomu co2 w atmosferze o 40%, ciężko będzie z tobą dyskutować….

 7. „Na tyle surowy, że zacienienie gleby przez wierzby obniża jej temperaturę o tyle, że wystarcza to do ponownego jej zamarzania i nietajania latem. Zatem w okolicy jeziora Twelvemile wiecznej zmarzliny ostatecznie przybyło.” Ciekawe.
  Dotąd żyłem w przekonaniu, że rośliny do swoich procesów życiowych mogą korzystać jedynie z wody w stanie ciekłym.

 8. @gsj
  Zauważ, że granica wiecznej zmarzliny nie wyznacza granicy pustyni arktycznej. Nad marzłocią warstwa bezlodowa wystarcza na utrzymanie tundry, a nawet tajgi.

 9. Wieczna zmarzlina to jest zlodowacenie podziemne, którego wierzchnia warstwa latem może rozmarzać nawet do 2 metrów głębokości, a te wierzby nie mają chyba aż tak głębokich korzeni. Wody w stanie ciekłym mogą mieć nawet nadmiar, jeśli utworzy się bagnisko.

 10. I znowu to globalne kretyństwo

 11. @zenon
  A czego się spodziewasz po blogu naukowym? Jeśli ci się nie podoba, to jest dużo blogów politycznych, gdzie ten temat jest inaczej traktowany.

 12. @Sierkowitz: Nie widze

 13. @panek: Ten blog jest naukowy? Pamietam te czasy gdy byl. Ale to bylo dawno temu

 14. @A.L. To masz problem. Ale to twój problem – jeżeli sobie z nim nie jesteś w stanie poradzić – nie będziesz w stanie zrozumieć nawet podstaw jakiejkolwiek nauki. I będziesz dalej powtarzał bezsensowne analogie.

 15. @A.L.
  Tak problem globalnego ocieplenia widzą amerykańscy fizycy:
  „Emissions of greenhouse gases from human activities are changing the atmosphere in ways that affect the Earth’s climate. Greenhouse gases include carbon dioxide as well as methane, nitrous oxide and other gases. They are emitted from fossil fuel combustion and a range of industrial and agricultural processes.
  The evidence is incontrovertible: Global warming is occurring.
  If no mitigating actions are taken, significant disruptions in the Earth’s physical and ecological systems, social systems, security and human health are likely to occur. We must reduce emissions of greenhouse gases beginning now.”
  Więcej tu:
  http://www.aps.org/policy/statements/07_1.cfm
  i tu:
  http://www.aps.org/policy/statements/climate-review.cfm

 16. @Sierkowitz: „Ale to twój problem – jeżeli sobie z nim nie jesteś w stanie poradzić – nie będziesz w stanie zrozumieć nawet podstaw jakiejkolwiek nauki. I będziesz dalej powtarzał bezsensowne analogie.”

  To mzoe od Pana sie czegos naucze?

 17. @whiteskies: „Tak problem globalnego ocieplenia widzą amerykańscy fizycy:”

  Wie Pan, ja pamietam czasy gdy stwierdzenie „Ale to wymyslil Uczony Radziecki” zamykalo wszystkim usta.

  Widac Pan uwaza ze „To wymyslil Uczony Ameryknski” powala Pana na kolana. Mnie, niestety, nie powala

 18. @A.L. a co cię powala? jakie fakty naukowe do ciebie przemawiają? czy raczej pseudonaukowe?

 19. @szczxygiel80: „@A.L. a co cię powala?”

  Rozne rzeczy mnie powalaja. Na przyklad Zespol Parlamentarny

 20. A musicie karmić ALa?

css.php