Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców

11.06.2013
wtorek

Granice nowoczesnego świata

11 czerwca 2013, wtorek,

Koniec drogi

Postanowiłem się z Państwem podzielić swoim zdumieniem, którego doznałem, dotarłszy niespodziewanie do granic nowoczesnego, internetowego świata.

W dzisiejszych elektronicznych czasach zapragnąłem nabyć w pewnej sieci komórkowej abonamentowy internet mobilny. Banalna rzecz.

Jest on dostępny w sklepie internetowym tegoż operatora, który zresztą zachęca specjalnym rabatem do kupowanie on-line. Banalna rzecz.

Wchodzę na stronę, wybieram długość oferty, wysokość abonamentu, typ modemu i właściwie gotowe. Kurier przyjedzie i wszystko przywiezie do domu. Banalna rzecz.

Muszę jeszcze tylko wskazać, w jaki sposób zidentyfikuję się kurierowi. I tutaj następuje długi wyimek z regulaminu usługi (na prawach cytatu, pisownia oryginalna; nie chcę się kłócić, więc nie podaję nazwy operatora):

Przed przyjazdem kuriera przygotuj poniższe dokumenty:

1. Dowód osobisty do przedstawienia kurierowi

2. Dodatkowo jeden z poniższych dokumentów (kopie lub oryginał) będziesz musiał przekazać kurierowi:

 • rachunek za czynsz/ odcinek z książeczki czynszowej lub
 • rachunek/faktura lub odcinek (z książeczki opłat) potwierdzający stałe opłaty za energie elektryczna, lub
 • rachunek/faktura lub odcinek (z książeczki opłat) potwierdzający stałe opłaty za gaz, lub
 • rachunek/faktura za telefon stacjonarny lub komórkowy, lub
 • rachunek/faktura za TV kablowa lub cyfrowa, lub
 • rachunek/faktura za Internet, lub
 • wyciąg bankowy (koniecznie z logo banku lub pieczątka banku i podpisem pracownika banku) lub
 • potwierdzenie przelewu (koniecznie z logo banku lub pieczątka banku i podpisem pracownika banku) lub
 • kopia ważnej legitymacji emeryta/rencisty lub
 • kopia ważnej legitymacji studenckiej lub
 • oryginał zaświadczenia o zatrudnieniu nie starszy niż 1 m-ce

Rachunek/wyciąg/potwierdzenie przelewu nie może być starszy niż 3 m-ce oraz musi zawierać Twoje dane (imię, nazwisko i adres).

Potwierdzenie przelewu musi dodatkowo zawierać:

 • dane nadawcy przelewu wraz z numerem rachunku bankowego nadawcy, nazwę banku
 • dane odbiorcy przelewu wraz z numerem rachunku bankowego odbiorcy, nazwę banku
 • kwotę przelewu
 • tytuł przelewu – z zaznaczeniem, że jest to opłata za prąd, gaz, czynsz, telefon, TV kablową/cyfrową lub internet (operacja wychodząca) – potwierdzenie innych operacji nie będzie honorowane
 • datę przelewu (datę księgowania, realizacji)

Bez dowodu osobistego i jednego z w/w dokumentów nie będziesz mógł odebrać przesyłki od kuriera.

I tu następuje moje autentycznie niebanalne zdziwienie: do licha, przecież ja te wszystkie rzeczy załatwiam przez sieć. Faktury za gaz, prąd i inne podobne rzeczy przychodzą do mnie raz na wiele miesięcy i płacę je nie wychodząc z domu, właśnie przez internet, albo już dawno udzieliłem sprzedawcy zgody na polecenie pobrania.  Poza tym faktury w większości dostaję w postaci elektronicznej (nie wyłączając tej od operatora, który mi teraz chce sprzedać internet mobilny). Emerytem jeszcze nie jestem, studentem już nie.

Wygląda, że w tym sklepie dotarłem do granic nowoczesnego, sieciowego świata. Jestem widać tak zaawansowany (jak to możliwe bez Facebooka ani Twittera?), że teraz sklep internetowy żąda ode mnie nie-internetowych dowodów mojego istnienia i działania.

A może to nie granica, tylko kotwica, jedna z tych, które chronią świat wirtualny przed oderwaniem się od realnego i podryfowaniem w siną dal?

Ilustracja benuski, Flickr   (CC BY-SA 2.0)

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Ojej, ojej 😯
  Jak się płaci cokolwiek przez internet, to jaki problem zrobić sobie wydruk którejkolwiek z tych transakcji? Plus dowód osobisty.
  Operator pewnie ma już doświadczenie z niejednym oszustem albo jest to typowo polska nieufność 🙄
  Na świecie tyle rzeczy załatwia się przez telefon i „na gębę”, ale to w krajach, gdzie ludzie ufają sobie nawzajem. Jeszcze.

 2. Niestety, ma byc z logo albo pieczątką oraz z podpisem pracownika.

 3. Mój bank nieproszony przysyła mi co miesiąc wyciąg z konta z listą wszystkich transakcji (czynsz za mieszkanie, kasa chorych, płatności kartą maestro itd.) Na wyciągu zawsze jest logo banku.
  Może sobie zamówię ten internet mobilny? 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jak jest logo, to brak już tylko podpisu 🙂
  Spróbuj, może Ci sprzedadzą.

 6. To nie miało być „Logo ALBO pieczątka z podpisem”?
  Oglądam ten wyciąg. Pod spodem stoi: Formularz bez podpisu 🙁

 7. A co z oryginałem zaświadczenia o zatrudnieniu?
  Nie masz?
  No to ja bym Ci też nic nie sprzedał 😎 😉

 8. Ja się obawiam, że interpretacja jest taka:
  (logo banku lub pieczątka banku) i podpis pracownika banku
  a nie
  logo banku lub (pieczątka banku i podpis pracownika banku)

  Poza tym chcę kupić i mieć spokój, a nie prowadzić dyskusje na temat nawiasów w takich wyrażeniach z pracownikiem firmy kurierskiej.

 9. Jednej z firm (może tej samej?) wystarczyłaby też ważna karta kredytowa lub zaświadczenie o wielkości użytków rolnych wystawione przez Urząd Gminy 😉

 10. To jeszcze nic; spotkałem się z sytuacją odwrotną. W akademiku mamy podłączenie do internetu, ten jednak co chwila się rwie. Gdy internet przerywa, wyskakuje okienko z informacją, że w razie problemów można kontaktować się z informatykiem, drogą e-mailową… Gdy nie ma internetu, mamy wysyłać e-maile do informatyka!

 11. Ja tam z mojej komórki moge wysłać maila, mimo że jej nie używam do internetu. Wystarczy posłać sms pod jakiś specyficzny numer serwisowy, na samym początku tekstu ma być adres mailowy w nawiasach. Sprawdzałem, dochodzi.

 12. To jest tak, jak dotarcie do granic wszechświata. A tam pytają się o numer butów, kołnierzyka, czy o świadectwo szczepienia na ospę. Czyli trzeba zaczynać wszystko od początku.

 13. Witam. Już dawno mam podobne odczucia dotarcia do krańca znanego wszechświata i w związku z tym kupiłem sobie reprodukcję średniowiecznego drzeworytu (nieznanego mi autora), na którym widać postać samotnego pielgrzyma, który dotarł do krańca płaskiej Ziemi, głową przebił niebieskie opony i obserwuje niezrozumiałe mechanizmy poruszające nasz Wszechświat przy pomocy licznych kół ZĘBATYCH!

 14. Jak najbardziej może Pan pokazać wydruk dowodu wpłaty dokonanej przez Internet – na podstawie Prawa bankowego stanowi on dokument i nie wymaga podpisu. Zresztą gdzieś małym druczkiem powinno to być na nim napisane.

css.php