Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców niedowiary - blog (szalonych) naukowców

13.06.2011
poniedziałek

O podglądaniu jajek

13 czerwca 2011, poniedziałek,

Od pierwszych dni kwietnia podglądam po kilka razy dziennie, co dzieje się w gnieździe bocianów z Przygodzic. Taki ze mnie teraz ornitolog, który śledzi, co dzieje się u ulubionych ptaków nie wychodząc z domu.

Dziś kamery zainstalowane są już chyba wszędzie. Wcale nie zdziwiłbym się, gdybyśmy niedługo mogli znaleźć w sieci bezpośrednią transmisję z tego, co dzieje się na Mount Evereście, Kilimandżaro, albo nawet na Księżycu.

Problem z taką transmisją byłby tylko taki, że zapewne byłaby ona bardzo nudna. Choć wymienione przeze mnie trzy miejsca poruszają naszą wyobraźnię, to akurat tam zapewne nie dzieje się po prostu nic. Transmisja nie miałaby więc wielkich szans powodzenia.

Dlatego więcej zainteresowania internautów mogą wzbudzić Przygodzice w południowej Wielkopolsce. Sam zerkam po kilka razy dziennie, żeby sprawdzić, co dzieje się w gnieździe tamtejszych bocianów. Już nawet nie pamiętam, jak na te stronę trafiłem. Przez pewien czas myślałem, że to bardzo oryginalne i że oglądam jedyne filmowane na żywo gniazdo ptaków na świecie.

Bardzo szybko okazało się, ze wybór jest o wiele większy. Znajoma z Houston w Teksasie, której posłałem link do strony o przygodzickich bocianach, żeby kiedy zapragnie, mogła być bliżej kraju rodzinnego, bardzo szybko znalazła i dla mnie dodatkowe gniazda. Żebym tym razem ja mógł obcować bliżej z amerykańską przyrodą. (N.B. zapraszam PT blogowiczów na moją stronę w Facebooku, gdzie można obejrzeć zdjęcia z obcowania z tą przyrodą).

W ten sposób stałem się podglądaczem gniazda kolibra z Kalifornii. Nawet już wirtualnie wyprowadziłem jedno pisklę, a teraz czekam na wyklucie dwóch nowych jajek.

Drugim i chyba najbardziej dynamicznym gniazdem okazał się domek amerykańskich orłów białogłowych (Haliaetus leucocephalus). Młode wcale nie mają białej głowy i wyglądają jak potwory rozszarpujące ciała na strzępy – oczywiście ciała ofiar, które przynoszą im do rodzinnego gniazdka rodzice. Dlatego po gnieździe walają się nagie kości. Ostatnio jakiejś Bogu ducha winnej sarenki.

Zupełnie inaczej wygląda karmienie u kolibrów. Rodzice poją młodego bezpośrednio z dzióbka, choć tez wygląda to dość dynamicznie, bo odnosi się wrażenie, ze koliberek pożre swojego tatusia czy mamusię od środka. Prawdę powiedziawszy, nie udało mi się jeszcze zobaczyć, jak karmią nasze przygodzickie bociany. Pewnie za mało siedzę w Internecie.

Jacek Kubiak

Fot. vandalog, Flickr (CC BY-NC 2.0 )

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Ja czasem podglądam sobie sokoły wędrowne na Pałacu Kultury i Nauki (http://webcam.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin-podglad-z-warszawy/75-web-cam-gniazdo-warszawa-pkin) albo ich kolegów – też sokołów, ale pustułek (np. http://www.bocian.org.pl/kamera). A pod jakimś bielańskim kościołem proboszcz urządził coś na kształt telebimu z podglądem gniazda jerzyków (nie widziałem osobiście). Przed Wielkanocą były też jakieś kamery z wysiadywania jaj przez zwykłe kwoki, ale tego nie oglądałem. Podglądactwo kwitnie.

 2. Fajne linki, dzięki, to jest o wiele ciekawsze niż ZOO

  @ Werbalista pisze: 2011-06-13 o godz. 00:41
  proszę przeczytać moją odpowiedz na
  http://naukowy.blog.polityka.pl/2011/06/05/soliris-na-e-coli-o104h4/

 3. Mnie jeakoś podglądanie życia domowego ptaszków nie rajcuje. Mam na balkonie budkę i w tym roku mieszkały w niej sikroki, ale nie zaglądałem w tym czasie dośrodka, choć jest taka możliwość.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ja podglądałem bociany na żywo we wsi Żywkowo. Mieszka tam 24 ludzi i 64 bociany. Teraz pewnie więcej, bo to było przed wylęgiem.

 6. @jk:
  gratuluje(i oczywizda zazdroszcze) wolnego czasu!

 7. @ byk :

  Zapewniam, ze to zabiera o wiele mniej czasu niz wyprawa z lornetka. Choc oczywiscie gorzej dla zdrowia.

 8. @jk:
  serio, ornitologom bardzo zazdroszcze…
  niestety, studiowalem nauki spoleczne i obserwuje glownie gatunek
  homo sapiens, co raczej rzadko sprawia przyjemnosc…

 9. Ostatnio gatunek Homo sapiens podejrzałem kamerą wycelowaną w drzwi szympansiarni. 😉
  http://www.rp.pl/artykul/680131_Podgladanie_zwierzat__Podgladanie_ptakow__Kamery_internetowe.html

css.php