Goracy temat

Niedawno, przy okazji udanej identyfikacji szczątków Mikołaja Kopernika, pisałem o tym, że genetyka pozwala na wyjaśnienie narodowych zagadek. Teraz mamy nową niespodziankę: wzięto pod lupę genomy Żydów. Wnioski z tych badań zadowolą tak filo-, jak i antysemitów.


W dwóch publikacjach, które ukazały się właśnie w „Nature” i w „The American Journal of Human Genetics” ujawniono wyniki badań genetycznych, które potwierdzają pochodzenie większości Żydów z Bliskiego Wschodu i istnienie wielu wspólnych cech ich genomów, a więc stosunkowo wysoką homogenność narodu żydowskiego.

Oba wnioski z wielką radością przyjmują żydowscy nacjonaliści, którzy właśnie w archaicznych korzeniach w Palestynie i w jedności narodu upatrują mandatu dla państwowości dzisiejszego Izraela. Szlomo Sand, historyk z telawiwskiego uniwersytetu mówi też tygodnikowi „Science”, że Hitler również byłby zadowolony słysząc o dowodach na biologiczną jedność Żydów. On wiedział to i bez badan genetycznych!

W 75 lat po ustanowieniu przez hitlerowskie Niemcy ustaw norymberskich, które ustanawiały Żydów jako rasę podludzi, naukowcy ogłaszają dowody na ogromną genetyczną jedność Żydow. Podziwiam ich upór i odwagę prowadzenia takich badan.

Badania potwierdzają, że trzy wielkie grupy 13-milionowego narodu żydowskiego : Aszkenazyjczycy, Sefaradzi i Żydzi Bliskowschodni maja mocne wspólne korzenie. Potwierdza to, że żydowska diaspora od dwóch tysięcy lat pozostaje w wielkiej spójności. Genomy Żydów z tych trzech grup wykazują największe podobieństwa z Druzami i Cypriotami zamieszkującymi Bliski Wschód nieustannie od tysiącleci.

Równocześnie Żydzi etiopscy i indyjscy okazali się odleglejszymi genetycznie odnogami. Prawdopodobnie pochodzą oni od żydowskich przodków, którzy przed wiekami nawrócili na judaizm miejscowa ludność.

Tak czy owak nikt dziś oficjalnie nie łączy żydowskości z genetyką. Do Narodu Wybranego należą i odwieczni synowie, i niedawno nawróceni na judaizm goje, a obywatelami Izraela są również wyznający islam lub chrześcijaństwo Arabowie izraelscy. Miejmy nadzieję, że nie przyjdzie nikomu do głowy ustalenie genetycznego profilu prawdziwego Żyda lub prowadzenia innych, podobnych badań.

Wyniki genetycznych badań Żydów są dowodem na pokonanie przez genetykę kolejnego tabu. To również dowód, że prawdziwa nauka nie musi obawiać się drążenia nawet bardzo drażliwych politycznie czy socjologicznie tematów. Natomiast zawsze należy wystrzegać się tendencyjnych interpretacji i ich politycznego wykorzystania do ogłupiania ludzi.

Jacek Kubiak

Fot. Tian Liang, Flickr (CC SA)