Kant dla początkujących

Są takie książki, które czekają na to, żeby je przeczytać. Czasem okres oczekiwania trwa krótko, czasem dłużej, nawet rok. Tak było z „Kantem dla początkujących” Mirosława Żelaznego. Pożyczyłem ją rok temu powodowany moją słabością do tekstów prostych i krótkich. No i tak jakoś leżała ona sobie na półce, czekając w kolejce, wyprzedzana przez inne prace. W końcu upomniała się o nią biblioteka, więc przymuszony okolicznościami w końcu ją zacząłem czytać. A jak zacząłem, to w ciągu jednego wieczoru skończyłem.

Autor – profesor Mirosław Żelazny – jest filozofem z Torunia, pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, tłumaczem i wydawcą pism Kanta.

Jest to bardzo dobra książka wprowadzająca w filozofię Kanta, o czym świadczy tytuł. Jest tutaj trochę anegdot o Kancie, co nieco o jego życiu, ale w przypadku tego typu kwestii autor odsyła do innych prac, skupiając się na filozofii Kanta. I cóż mogę powiedzieć – każdy, kto chciałby coś się dowiedzieć o filozofii Kanta powinien do tej książeczki (blisko 130 stron!) sięgnąć. Wykład jest systematyczny i tak prosty, jak się da. To ogromna sztuka o trudnych rzeczach – a do takich należy filozofia Kanta – mówić w sposób zrozumiały dla kogoś nieprzygotowanego.

By to uzasadnić wystarczy, że powiem czego, w tej książce nie ma – nie ma w niej ani słowa na temat słynnego przewrotu kopernikańskiego Kanta, czyli słynnego stwierdzenia, że podmiot poznania jest warunkiem przedmiotu poznania. O tym zdaniu nie ma ani słowa, mimo to zasadnicza myśl Kanta na te kwestie jest przedstawiona kompletnie.

Chciałem jeszcze napisać, że nie ma też w tej książce trudnych terminów, takich jak „transcendentalny”, „transcendentny”, „imperatyw kategoryczny”, „imperatyw hipotetyczny”, „metafizyka”, „filozofia pierwsza”, „substancja”, „antynomia” i tak dalej. Ale nie! – właśnie, że są i autor ich nie unika, wcześniej na prostych przykładach tłumacząc ich sens.

Mówiąc krótko, bardzo mi się ta książka podobała i polecam ją każdemu.

Grzegorz Pacewicz

Foto: Grzegorz Pacewicz,  licencja CC-BY (uznanie autorstwa)